Pwsz Turek forum

WITAMY PWSZ'ciakow I CALĄ RESZTE

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Zapraszajcie innych PWSZ'ciakow!

#1 2009-02-18 23:49:57

Pacyf

Administrator

Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 250
Punktów :   

Ogrzewnictwo

SPIS TREŚCI









1.Opis techniczny




2.Rysunki
             -     rzut piwnic                              - rys. nr 1   skala 1:100
rzut parteru              - rys. nr 2    skala 1:100
rzut I piętra              - rys. nr 3    skala 1:100
             -     rzut II piętra          - rys. nr 4    skala 1:100
                          -     rozw. inst. c.o. - obieg B         - rys. nr 5   skala 1:100
                          -     rozw. inst. c.o. - obieg C         - rys. nr 6   skala 1:100   
                          -     rozw. inst. c.o. - obieg D         - rys. nr 7   skala 1:100
                          -     rozw. inst. c.o. - obieg E         - rys. nr 8   skala 1:100





























Opis techniczny
do projektu budowlano-wykonawczego instalacji centralnego ogrzewania w modernizowanym budynku Domu Pomocy Społecznej zlokalizowanym
przy ul. Konarskiego 11/13 w Poznaniu


1. Podstawa opracowania
- Zlecenie Inwestora
- Podkłady architektoniczno-budowlane
- Uzgodnienia branżowe
-Obowiązujące normy i przepisy
-Dokumentacja powykonawcza

2. Zakres opracowania
Zakresem niniejszego opracowania jest projekt budowlano-wykonawczy instalacji centralnego ogrzewania dla nadbudowywanej kondygnacji II piętra w Budynku Domu Pomocy Społecznej zlokalizowanym przy ul. Konarskiego w Poznaniu.

3. Dane ogólne
Modernizowany budynek Domu Pomocy Społecznej jest budynkiem częściowo podpiwniczonym dwukondygnacyjnym rozbudowywanym o kolejną kondygnację II piętra. Projektowana instalacja c.o. pracowała będzie na parametry 70/55C w układzie zamkniętym, dwururowym, pompowym z rozdziałem dolnym, gdzie źródłem ciepła jest węzeł cieplny o mocy 340 kW.

4. Opis przyjętych rozwiązań
Dla nowobudowanej kondygnacji II piętra budynku Domu Pomocy Społecznej zaprojektowano instalację centralnego ogrzewania wykorzystując istniejące piony c.o.
Wraz z rozbudową istniejącego budynku Inwestor zdecydował o dociepleniu całego budynku z zewnątrz, umożliwiając znaczną oszczędność energii.
Obliczenia zapotrzebowania ciepła dokonano na podstawie normy PN-B-03406. Współczynniki ciepła dla przegród budynku załączono do egz. archiwalnego.

Dla kondygnacji II piętra grzejniki c.o. wpięte zostaną do istniejących pionów c.o. W związku z dociepleniem budynku oraz faktu nadbudowy kolejnej kondygnacji, zapotrzebowanie ciepła dla kondygnacji poniższych (parter, I piętro) ulegnie pomniejszeniu. Ponadto część pomieszczeń parteru i I piętra zmieni swój dotychczasowy metraż oraz funkcję powodując konieczność demontażu niektórych istniejących grzejników i zaprojektowanie w ich miejsce nowych (nowopowstałe pomieszczenia łazienek) lub ich przesunięcie. W związku z powyższym całą instalację c.o. dla części budynku objętego opracowaniem, w skład której wchodzą obiegi B, C, D, E przeliczono hydraulicznie.
Uwzględniając obliczenia hydrauliczne dla docelowej instalacji c.o. obejmującej również zasilenie nadbudowywanej kondygnacji II piętra istniejące piony c.o. pozostawiono bez zmian. Główne poziomy biegnące w piwnicach (odcinki zaznaczono na grubo) należy zdemontować i wymienić na nowe o średnicach podanych na rzutach oraz rozwinięciach poszczególnych obiegów grzewczych. Na wszystkich istniejących grzejnikach c.o. nastawy zaworów termostatycznych należy ustawić zgodnie z rozwinięciami instalacji c.o.

Parametry poszczególnych obiegów grzewczych:
- obieg B – G = 1,62 m3/h, Hdys = 18,7 kPa
- obieg C – G = 2,77 m3/h, Hdys = 24,3 kPa
- obieg D – G = 2,43 m3/h, Hdys = 22,6 kPa
- obieg E – G = 2,65 m3/h, Hdys = 22,2 kPa

Pompy obiegowe:
Dla projektowanej instalacji centralnego ogrzewania pozostawia się istniejące pompy obiegowe odrębne dla każdego obiegu grzewczego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że podane ciśnienie dyspozycyjne dotyczy strat ciśnienia tylko na instalacji uwidocznionej na rysunkach. Z uwagi na zwiększenie się wydajności cieplnej każdego z powyższych obiegów i w związku z tym przepływów oraz występowanie dodatkowych oporów miejscowych w węźle cieplnym może zaistnieć konieczność wymiany istniejących pomp na większe.

Grzejniki:
Dla nadbudowywanej kondygnacji II piętra zaprojektowano grzejniki stalowe płytowe z podłączeniem bocznym typu 21K i 22K (pomieszczenia bytowe i socjalne) oraz drabinkowe typu Cosmo Art CosmoNova produkcji VNH.
Grzejniki na zasilaniu wyposażyć w zawory termostatyczne produkcji Danfoss z nastawą wstępną typu RTD-N oraz głowice termostatyczne typu RTD Inova 3130. Na powrocie montować zawory powrotne typu RLV Danfoss.

5. Rurociągi, armatura, próby wodne.
Instalację centralnego ogrzewania wykonać z rur miedzianych łączonych przez lutowanie przy użyciu łączników miedzianych, mosiężnych lub złączy utworzonych przez kielichowanie końca rury. Zmiany kierunku prowadzenia przewodów można wykonywać zarówno przy użyciu łączników, jak też przez gięcie przewodów.
Maksymalne odległości pomiędzy punktami mocowania poziomych rur miedzianych wynoszą w zależności od średnicy:
- 15 mm – 1,0m
- 22 mm – 1,2m
- 28 mm – 1,7m
- 35 mm – 2,0m
- 42 mm – 2,2m
- 54 mm – 2,4m
Odpowietrzenie instalacji wykonać poprzez wyprowadzenie pionu ponad instalację grzejnikową i zakończyć odpowietrznikiem automatycznym DN 15.
Po zamontowaniu instalacji c.o. wykonać próbę ciśnieniową zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi.
Wymagane ciśnienie próbne P = 1,0 MPa wykonane pompą wodną ręczną. Po pozytywnej próbie wykonać płukanie oczyszczające.
Poziomy ulegające wymianie w piwnicy izolować termicznie izolacją Steinonorm 310 grubości 20 mm. Izolacje wykonać zgodnie z PN-85/B-2421.

6. Uwagi końcowe
Całość robót instalacyjnych i montażowych wykonać zgodnie z Warunkami Technicznymi obowiązującymi w tym zakresie i projektem. Podczas prowadzenia robót spawalniczych i lutowania przestrzegać ogólnych i zakładowych norm i warunków BHP i P.POŻ.




7. Informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

Podstawą opracowania informacji BIOZ są:
Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. Nr 106 z 2000r., poz. 1126) z późniejszymi zmianami,
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa  i ochrony zdrowia (Dz. U. Nr 120 z 2003r., poz. 1126).
Zgodnie z art. 21a ust. 1 oraz ust. 2: pkt. 1-10 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. "Prawo budowlane" z późniejszymi zmianami wymagane jest opracowanie "Planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia" dla obiektu budowlanego: „Dom Pomocy Społecznej-modernizacja i rozbudowa  przy ul. Konarskiego 11/13 w Poznaniu”.

Zakres robót dla w/w obiektu obejmuje wykonanie instalacji centralnego ogrzewania.
Całość robót wykonać zgodnie z:
warunkami pozwolenia na budowę,
warunkami uzgodnień,
''Warunkami technicznymi wykonania i odbioru instalacji ogrzewczych” wyd. COBRTI „Instal”,  zeszyt 6, Warszawa 2003r.,
''Warunkami technicznymi wykonania i odbioru węzłów ciepłowniczych” wyd. COBRTI „Instal”, zeszyt 8, Warszawa 2003r.,
Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 129 z 1997r.  poz. 844),
Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. nr 47 z 2003r. poz. 401),
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. nr 80 z 1999r.
poz. 912),
PN-EN 215:2002 - Termostatyczne zawory grzejnikowe. Wymagania i badania.
PN-EN 442-1:1999 - Grzejniki. Wymagania i warunki techniczne.
PN-90/B-01430 - Ogrzewnictwo. Instalacje centralnego ogrzewania. Terminologia.
PN-B-02414:1999 - Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi. Wymagania.
PN-B-02423:1999 - Węzły ciepłownicze. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-91/B-02419 - Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji wodnych i wodnych zamkniętych systemów ciepłowniczych. Badania.
PN-91/B-02420 - Ogrzewnictwo. Odpowietrzenie instalacji ogrzewań wodnych. Wymagania.
PN-B-02421:2000 - Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń. Wymagania i badania przy odbiorcze.
PN-C-04607:1993 - Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania jakości wody.
instrukcjami składowania, transportu, montażu i prób określonymi przez poszczególnych producentów.

Przed przystąpieniem pracowników do robót szczególnie niebezpiecznych należy przeprowadzić szkolenie dotyczące zagrożeń i sposobu ich uniknięcia, potwierdzone wpisem do specjalnego zeszytu „Szkolenie stanowiskowe”.

Na terenie budowy powinien przebywać przez cały czas pracownik nadzoru średniego ze strony Wykonawcy. Okresową kontrolę nad prawidłowością wykonawstwa robót wykonuje Inspektor Nadzoru ze strony Inwestora.

W trakcie budowy bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP w zakresie transportu, montażu, składowania materiałów, oznakowania miejsc niebezpiecznych itp.
Na budowie w oznaczonym miejscu winna być apteczka wyposażona w środki opatrunkowe i podstawowe medykamenty, wykaz telefonów służb ratowniczych oraz nazwisko osoby odpowiedzialnej za BHP.


lub mnie lub tez kopnij twarz
http://supergify.pl/images/stories/Bajki/diabel2.gif

Offline

 
Kontakt w sprawie forum Adamek Jacek

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
cesky-krumlov.ibetonovejimky.cz przegrywanie kaset vhs komornik kraków spa Ciechocinek pakiety